Loading...
Registrujte se do našeho věrnostního programu a získejte slevu až 15%

Vanilkový cukr

Vanilkový cukr patří mezi klasické suroviny pro pečení a přípravu dezertů. Spojuje sladkost cukru s příjemnou vanilkovou chutí a vůní a snadno se používá do těst, krémů, pudinků, zmrzliny, palačinek, cukroví i dalších sladkých receptů. Stačí jej přidat přímo k ostatním surovinám a vanilkové aroma se rovnoměrně rozptýlí v celém pokrmu.

V této kategorii najdete vanilkový cukr do pečení a cukrařiny, který můžete využít při každodenním domácím pečení i při přípravě náročnějších dezertů. Podle konkrétního výrobku může být ochucen pravou vanilkou, vanilkovým extraktem či jinými vanilkovými složkami. Proto se vždy vyplatí sledovat složení uvedené u daného produktu.

Vanilkový cukr vzniká spojením cukru s pravou vanilkou, přičemž se podle výrobku používá například vanilkový lusk, vanilková semínka, mletá vanilka nebo vanilkový extrakt.


Filtrovat produkty
Počet produktů: 3

Vanilkový cukr 1 kg

Vanilkový cukr 1 kg - vaše tajná ingredience pro dokonale lahodné dezerty a nápoje!Jste vášnivým peka

187 Kč
18.7 Kč / 100g

Skladem > 5 ks

Dr. Oetker Vanilkový cukr (8 g) DO0003 dortis


12 Kč
150 Kč / 100g

Skladem > 10 ks
Vyrobeno v Německu
Bestseller
Vanilkový cukr 3x8g

Vanilkový cukr 3x8g

Vanilkový cukr Bourbon je kvalitní přípravek pro oslazení těst, krémů či šlehačky.

32 Kč
133.3 Kč / 100g

Skladem > 10 ks

Co je vanilkový cukr?

Vanilkový cukr je cukr ochucený vanilkou nebo vanilkovými složkami. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost – kromě sladkosti dodá receptu zároveň charakteristickou vůni vanilky.

Používá se zejména tam, kde chcete lehce vanilkový chuťový profil bez nutnosti používat vanilkový lusk, vanilkovou pastu nebo vanilkový extrakt.

Jednotlivé výrobky se mohou lišit složením i intenzitou. Některé obsahují přímo pravou vanilku, například částice vanilkového lusku nebo vanilkový extrakt, jiné mohou mít jiné složení. Proto je vhodné vždy porovnat informace na obalu konkrétního produktu.

Vanilkový cukr do pečení

Nejčastější využití má vanilkový cukr při pečení. Přidává se přímo do těsta společně s běžným cukrem nebo dalšími suchými ingrediencemi.

Hodí se například do:

  • bábovek,
  • piškotových korpusů,
  • muffinů a cupcakes,
  • sušenek,
  • lineckého těsta,
  • vánočního cukroví,
  • kynutých těst,
  • koláčů,
  • sladkých chlebíčků,
  • palačinek a lívanců.

Vanilkový cukr se dobře kombinuje také s kakaem, čokoládou, ovocem, skořicí, kokosem nebo ořechy. Vanilka může chuť ostatních ingrediencí příjemně doplnit a zvýraznit.

Vanilkový cukr do krémů a dezertů

Vanilkový cukr nemusíte používat pouze do pečeného těsta. Výborně se hodí také do různých krémů a studených dezertů.

Použít jej můžete do:

  • šlehačky,
  • mascarpone,
  • tvarohových krémů,
  • pudinků,
  • panna cotty,
  • zmrzliny,
  • mléčné rýže,
  • kaší,
  • ovocných dezertů,
  • sladkých omáček.

Při použití v krému je potřeba počítat s tím, že vanilkový cukr výrobek zároveň osladí. Pokud jej tedy přidáváte kvůli vanilkové chuti, můžete podle receptu odpovídajícím způsobem snížit množství běžného cukru.

Vanilkový cukr do vánočního cukroví

S vanilkovým cukrem je úzce spojené také vánoční pečení. Používá se do těsta i k dochucení hotového cukroví.

Typickým příkladem jsou vanilkové rohlíčky, ale využijete jej také do lineckého cukroví, pracen, sušenek, perníčků, ořechového cukroví nebo různých máslových těst.

Vanilkový cukr lze rovněž smíchat s moučkovým cukrem a použít například k obalování ještě teplého cukroví.

Vanilkový cukr do palačinek a lívanců

Velmi jednoduchým způsobem použití je přidání vanilkového cukru do palačinkového nebo lívancového těsta.

Vanilka se dobře kombinuje s mlékem, máslem a vejci a dokáže zvýraznit sladký charakter těsta. Výsledné palačinky nebo lívance můžete následně doplnit ovocem, čokoládou, džemem, tvarohem nebo šlehačkou.

Stejně lze vanilkovým cukrem dochutit také vafle nebo sladké snídaňové kaše.

Vanilkový cukr do pudinku a zmrzliny

Vanilkový cukr do pudinku je jednoduchou možností, jak podpořit vanilkovou vůni hotového dezertu. Lze jej přidat do mléka ještě před zahřátím nebo během přípravy podle konkrétního receptu.

Podobně se používá při výrobě domácí zmrzliny nebo semifredda. V mléčných a smetanových dezertech vanilka vyniká obzvlášť dobře.

Pokud chcete výraznější vanilkovou chuť, můžete vanilkový cukr kombinovat také s vanilkovou pastou, extraktem nebo semínky z vanilkového lusku.

Vanilkový cukr do kávy a nápojů

Vanilkový cukr lze využít také mimo pečení. Malé množství můžete přidat do kávy, cappuccina, kakaa, horké čokolády, mléčných nápojů nebo koktejlů.

V jednom kroku tak nápoj osladíte a zároveň mu dodáte jemnou vanilkovou vůni.

Dobře funguje například kombinace:

vanilka a káva,

vanilka a kakao,

vanilka a čokoláda,

vanilka a skořice.

Vanilkový cukr versus vanilinový cukr

Vanilkový cukr a vanilinový cukr nejsou totéž.

Vanilkový cukr je obecně spojen s použitím vanilky nebo složek pocházejících z vanilky podle konkrétního výrobku.

Vanilinový cukr je naproti tomu cukr aromatizovaný vanilinem. Vanilin je látka, která je jednou z hlavních aromatických složek přírodní vanilky, ale samotný vanilin nepředstavuje celý komplex chutí a vůní vanilkového lusku.

Proto může mít výrobek s pravou vanilkou komplexnější a přirozenější aromatický profil.

Při výběru se proto vyplatí sledovat nejen název, ale také skutečné složení vanilkového cukru.

Vanilkový cukr nebo vanilkový lusk?

Vanilkový lusk nabízí nejpřímější způsob práce s pravou vanilkou. Po rozříznutí z něj můžete vyškrábnout drobná vanilková semínka a přidat je například do krému, zmrzliny nebo panna cotty.

Vanilkový cukr je jednodušší na použití. Není potřeba nic připravovat ani dávkovat po kapkách – cukr jednoduše přidáte přímo do receptu.

Vanilkový lusk je vhodný zejména tam, kde je vanilka dominantní chutí, zatímco vanilkový cukr je praktický pro běžné pečení a rychlé dochucování.

Vanilkový cukr nebo vanilková pasta?

Vanilková pasta bývá koncentrovanější a sama o sobě slouží hlavně k ochucení. Podle konkrétního výrobku může obsahovat také viditelná vanilková semínka.

Vanilkový cukr kromě aroma současně přidává do receptu sladkost.

Pokud tedy potřebujete pouze zvýšit intenzitu vanilky bez výrazného navýšení množství cukru, může být vhodnější pasta nebo extrakt. Pro klasické pečení je naopak vanilkový cukr velmi praktickou variantou.

Jak používat vanilkový cukr?

Použití je velmi jednoduché. Vanilkový cukr zpravidla přidejte přímo k ostatním ingrediencím.

Může být součástí:

těsta, krému, šlehačky, pudinku, zmrzlinového základu, tvarohové náplně, palačinek nebo sladkého nápoje.

Přesné množství závisí na receptu, intenzitě konkrétního výrobku a požadované sladkosti.

Pokud používáte větší množství vanilkového cukru, nezapomeňte jej započítat do celkového množství cukru v receptu.

Jak si vyrobit domácí vanilkový cukr?

Domácí vanilkový cukr můžete připravit také z pravého vanilkového lusku.

Do dobře uzavíratelné nádoby s cukrem vložte vanilkový lusk. Použít lze také lusk, ze kterého jste již vyškrábli semínka do jiného receptu – v samotném lusku stále zůstává mnoho aromatických látek.

Cukr postupně přejímá vanilkovou vůni. Čím déle jej necháte s vanilkou aromatizovat, tím výraznější může být výsledná vůně.

Tímto způsobem lze velmi dobře využít i zbytek vanilkového lusku, který by jinak zůstal po přípravě krému nebo dezertu nevyužitý.

S čím kombinovat vanilkový cukr?

Vanilka je mimořádně univerzální a dobře se doplňuje s velkým množstvím dalších chutí.

Mezi oblíbené kombinace patří:

vanilka a čokoláda,

vanilka a kakao,

vanilka a jahody,

vanilka a maliny,

vanilka a citron,

vanilka a kokos,

vanilka a karamel,

vanilka a káva,

vanilka a skořice,

vanilka a kardamom,

vanilka a ořechy.

Vanilkový cukr proto nemusíte používat pouze v receptech označených jako vanilkové. Malé množství může výborně doplnit také čokoládové, ovocné, karamelové nebo ořechové dezerty.

K čemu se vanilkový cukr hodí?

Vanilkový cukr využijete při přípravě dortů, korpusů, krémů, muffinů, cupcakes, bábovek, koláčů, palačinek, lívanců, vaflí, pudinků, zmrzliny, šlehačky, tvarohových náplní, sušenek, vánočního cukroví, vanilkových rohlíčků, kynutého pečiva, kaší, kávy i dalších sladkých dezertů a nápojů.

Právě díky jednoduchému dávkování a širokým možnostem použití patří vanilkový cukr do pečení mezi základní ingredience, které se hodí prakticky do každé cukrářské kuchyně.

Top produkty jsou řazeny dle prodejnosti a skladové dostupnosti, dále jsou náhodně přidány produkty v akci a novinky.