Loading...
Registrujte se do našeho věrnostního programu a získejte slevu až 15%

Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt patří mezi základní cukrářské suroviny, které dokážou zvýraznit chuť korpusů, krémů, sušenek i dalších dezertů. Vyrábí se extrakcí aromatických látek z vanilkových lusků a oproti běžnému vanilkovému aromatu může nabídnout mnohem komplexnější a přirozenější chuťový profil.

Použití je přitom velmi jednoduché. Několik mililitrů nebo malé množství podle doporučení konkrétního výrobce stačí vmíchat do těsta, krému, šlehačky či jiné směsi. V nabídce najdete klasické extrakty z vanilky i varianty z madagaskarské Bourbon vanilky nebo mexické vanilky. Kategorie aktuálně obsahuje také extrakty různých objemů a značek.


Počet produktů: 10
Bestseller
Vanilkový extrakt 10ml

Vanilkový extrakt 10ml

Vanilkový extrakt Grešík 10 ml je přírodní vanilkové aroma bez cukru, které krásně provoní krémy, pud

80 Kč
800 Kč / 100ml

Skladem > 10 ks

Madagascar Bourbon Vanille-Extrakt 118ml

Nejlepší vanilka na světě pochází z Madagaskaru.

659 Kč
558.5 Kč / 100ml

Skladem poslední 2 kusy
Vyrobeno v Německu
Bestseller
Vanilkový extrakt 77g

Vanilkový extrakt 77g

Vanilkový extrakt nahradí vanilkové lusky. Jeho využití je v kuchyni skutečně pestré.

134 Kč
174 Kč / 100g

Skladem > 10 ks

Madagascar Bourbon Vanille-Extrakt 60ml

Prémiový vanilkový extrakt z madagaskarských lusků Bourbon dodá každému dezertu hlubokou, autentic

379 Kč
631.7 Kč / 100ml

Skladem > 5 ks

Extrakt - Mexická vanilka 60ml

Extrakt mexická vanilka. Objem 60 ml.

376 Kč
626.7 Kč / 100ml

Skladem 4 ks

Dr. Oetker Extrakt Bourbon vanilka Madagaskar (35 ml)

Je vyroben z přírodního extraktu z nejkvalitnějších vanilkových lusků.

148 Kč
422.9 Kč / 100ml

Skladem > 5 ks

Vanilkový extrakt 118ml

Vanilkový extrakt má čirou barvu, můžete jej přidat i do čistě bílé polevy či marcipánu. Balení 11

149 Kč
126.3 Kč / 100ml

Skladem 4 ks

Extrakt - madagascar bourbon vanilka 60ml

Extrakt madagascar bourbon vanilka. Objem 60 ml.

563 Kč
938.3 Kč / 100ml

Skladem > 10 ks
Akce
- 6%
Exkluzivní vanilkový kaviár 12g - Vanissa

Exkluzivní vanilkový kaviár 12g - Vanissa

Exkluzivní vanilkový kaviár Vanissa. Balení 12 g.
502 Kč
474 Kč
3950 Kč / 100g

Není skladem

Vanilkový extrakt 20ml

Extrakt vyrobený z pravé vanilky. 20 ml.

109 Kč
545 Kč / 100ml

Není skladem

Kam se vanilkový extrakt hodí?

Výhodou vanilkového extraktu do pečení je jeho univerzálnost. Vanilka nemusí být vždy hlavní příchutí dezertu – její aroma dokáže zakulatit a zvýraznit také čokoládu, kakao, karamel, ořechy nebo ovocné chutě. Právě proto se vanilkový extrakt objevuje v mnoha receptech i tam, kde výsledný moučník není označen jako vanilkový.

Použít jej můžete například do:

  • dortových a piškotových korpusů,
  • máslových, pudinkových a smetanových krémů,
  • mascarpone a tvarohových náplní,
  • cupcakes, muffinů a sušenek,
  • cheesecaků,
  • palačinek a lívanců,
  • domácí zmrzliny,
  • šlehačky a dezertních pěn,
  • sladkých omáček a polev,
  • kávy, horké čokolády nebo dalších nápojů.

Kolik vanilkového extraktu použít?

Přesné dávkování vanilkového extraktu závisí na koncentraci konkrétního výrobku, proto se vždy vyplatí řídit údaji na obalu. U běžných extraktů se v receptech často pracuje přibližně s jednou čajovou lžičkou, intenzitu však můžete upravit podle druhu dezertu a požadované chuti. Některé extrakty jsou výrazně koncentrovanější než jiné.

U jemného vanilkového krému může být vanilka hlavní chutí, zatímco například do čokoládového korpusu stačí menší množství, které pouze podpoří kakao a ostatní ingredience.

Vanilkový extrakt, vanilková pasta nebo vanilkové aroma?

Tyto výrobky vypadají podobně, ale nejsou stejné.

Vanilkový extrakt získává svou charakteristickou chuť extrakcí vanilkových lusků. Je tekutý, snadno se dávkuje a dobře se rozptýlí v těstě i krému.

Vanilková pasta bývá hustší a často obsahuje také vanilková semínka. Je vhodná především tam, kde chcete kromě výrazné chuti získat i typické tmavé tečky vanilky například ve zmrzlině, panna cottě nebo světlém krému.

Vanilkové aroma může mít jiné složení a nemusí být získáno přímo z vanilkových lusků. Pokud je pro vás důležitá skutečná vanilka, sledujte při výběru především složení výrobku a označení výrobce. Česká SZPI rozlišuje mezi vanilkovým extraktem či přírodním vanilkovým aromatem a výrobky pouze „s příchutí vanilky“.

Madagaskarská Bourbon vanilka

Velmi oblíbenou variantou je vanilkový extrakt z madagaskarské Bourbon vanilky. Madagaskarská vanilka je tradičně spojována s plným, sladkým a výrazným vanilkovým profilem a skvěle se hodí do klasického cukrářského pečení.

V kategorii jsou aktuálně zastoupeny například extrakty z Madagascar Bourbon vanilky, mexické vanilky i další vanilkové extrakty v baleních od menších lahviček až po větší cukrářská balení.

Jak vybrat vanilkový extrakt

Při výběru se nedívejte pouze na velikost balení. Důležité je zejména složení, koncentrace a doporučené dávkování. Pokud chcete co nejvýraznější přírodní vanilkový charakter, hledejte výrobky, u kterých výrobce uvádí extrakt získaný přímo z vanilkových lusků.

Pro občasné domácí pečení většinou vystačí malé balení. Pokud připravujete dorty, krémy a dezerty pravidelně, bývá praktičtější větší lahvička. U světlých krémů, fondánu nebo bílé polevy může být zajímavou volbou také čirý vanilkový extrakt, protože méně ovlivňuje výslednou barvu – taková varianta je aktuálně zastoupena i v této kategorii.


Malý cukrářský tip

Vanilku není potřeba používat pouze ve „vanilkových“ receptech. Malé množství extraktu z vanilky zkuste přidat také do čokoládového krému, brownies, karamelu nebo ořechového korpusu. Vanilka zde nemusí být přímo rozpoznatelná, ale pomůže ostatní chutě propojit a výsledný dezert může působit plněji a vyváženěji.

Top produkty jsou řazeny dle prodejnosti a skladové dostupnosti, dále jsou náhodně přidány produkty v akci a novinky.