Loading...
Registrujte se do našeho věrnostního programu a získejte slevu až 15%

Míša řezy – nadčasová klasika inspirovaná legendárním nanukem

Na začátku byl legendární Míša nanuk, vyrobený z tvarohu, smetany a cukru, obalený v čokoládové polevě. Vyrábí se od roku 1962 a už několik generací patří mezi nejoblíbenější české mražené pochoutky. Jeho vznik byl inspirován velkou oblibou tvarohových dezertů, které se v poválečném Československu pekly téměř v každé domácnosti.

3.9.2025

To, že se nanuk dodnes prodává v nezměněné podobě, svědčí o jeho výjimečnosti. A protože Češi milují tvaroh nejen v nanuku, ale i v dezertech, vznikla celá řada receptů, které se nesou ve stejném duchu. Míša řezy jsou jedním z nich – nadýchaný kakaový piškot, jemný tvarohový krém a lesklá čokoládová poleva.

Tento dezert je lehčí než máslové dorty, přesto dostatečně slavnostní, aby zazářil na rodinné oslavě, nedělním stole i jako sladká odměna po obědě. A co je nejlepší? Připravíte ho snadno doma, bez speciálních pomůcek.

Recept na Míša řezy

Doba přípravy: 1 hodina (korpus 30 min, krém + poleva 30 min)

Porce: cca 12 kousků

Ingredience na korpus

  • 220 g hladké mouky (pro světlou variantu 240 g mouky)
  • 20 g kakaa (u světlé verze přidat k mouce navíc)
  • 6 vajec
  • 130 g cukru krupice
  • 50 g oleje
  • 6 g prášku do pečiva
  • špetka soli

Postup – korpus

  1. Oddělíme žloutky od bílků.
  2. Bílky vyšleháme se špetkou soli a polovinou cukru do tuhé pěny.
  3. Žloutky vyšleháme se zbytkem cukru do světlé pěny.
  4. Do žloutkové směsi střídavě přidáváme olej a mouku smíchanou s práškem do pečiva (a kakaem).
  5. Nakonec jemně vmícháme sníh z bílků.
  6. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme při 180 °C asi 12–15 minut.
  7. Necháme vychladnout.

Ingredience na tvarohový krém

  • 2 tučné tvarohy ve vaničce (ne ve fólii – ty jsou příliš tuhé)
  • 250 ml smetany ke šlehání (min. 33 %)
  • 5 vrchovatých lžic moučkového cukru
  • 2 lžičky vanilkového extraktu

Postup – krém

  1. Všechny suroviny vložíme do mísy nebo mixéru.
  2. Šleháme, dokud nevznikne pevný a nadýchaný krém.
  3. Krém rovnoměrně rozetřeme na vychladlý piškot.

Ingredience na čokoládovou polevu

  • 200 g kvalitní hořké čokolády (50 %)
  • 5 lžic kokosového oleje
  • 3 čtverečky bílé čokolády na dekor

Postup – poleva

  1. Hořkou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni, přidáme kokosový olej a dobře promícháme.
  2. Nalijeme na tvarohový krém a uhladíme paletovým nožem.
  3. Bílou čokoládu rozpustíme (opatrně, aby se nepřipálila), vložíme do malého sáčku, ustřihneme růžek a na polevu nastříkáme tenké čáry.
  4. Pomocí špejle je jemně protahujeme střídavě shora dolů a zdola nahoru – vznikne krásný dekor „špiček“.
  5. Dezert dáme do lednice ztuhnout.

Servírování

Po vychlazení krájíme pomocí nahřátého nože na 12 kousků. Řezy jsou nejlepší po několika hodinách v chladu, kdy se chutě propojí.

Tipy navíc


  • Pokud máte rádi sladší dezerty, můžete do krému přidat trochu medu nebo citronové kůry pro osvěžení.
  • Na slavnostnější příležitost lze řezy připravit v dortové formě a zdobit ovocem.
  • Skladujte v lednici, vydrží 2–3 dny.

Míša řezy jsou symbolem poctivého českého cukrařství. Snoubí v sobě jednoduchost, lehkost i nostalgii. Zkuste je a uvidíte, že zmizí z plechu rychleji, než byste čekali.

Související produkty

Čokoládové kousky termostabilní Chunks 350g tmavá čokoláda - FunCakes

Termostabilní čokoládové kousky FunCakes Chunks z pravé belgické tmavé čokolády j

211 Kč
60.3 Kč / 100g

Skladem > 5 ks

Barry Callebaut Čokoláda 80 power hořká 2,5kg

Barry Callebaut hořká čokoláda 80 % Power. Balení 2,5 kg.

1 448 Kč
57.9 Kč / 100g

Skladem poslední 3 kusy

Lubeca hořká čokoláda Ivory Coast 60% 200g

Lubeca hořká čokoláda Ivory Coast 60 % 200 g je kvalitní německá čokoláda z kakaových bobů z Pobře

106 Kč
53 Kč / 100g

Skladem 4 ks

Hořká čokoláda 73%, 1kg Ncviet Vietnam

Vysoce kvalitní pravá belgická čokoláda z kakaových bobů pěstovaných ve Vietnamu.

751 Kč
75.1 Kč / 100g

Skladem 5 ks

Schokinag Pravá hořká čokoláda 58% (250 g) 5945 dortis

Složení: kakaová hmota, cukr, kakaové máslo, emulgátor E322 (sójový lecitin), vanilkový extra

224 Kč
89.6 Kč / 100g

Skladem > 10 ks

Cacao Barry Origin čokoláda TANZANIE hořká 75% 1kg

CACAO BARRY Single Origin Tanzanie Hořká 75% čokoláda - vyvážená kombinace kyselé chuti ovoce a hořko

861 Kč
86.1 Kč / 100g

Skladem poslední 2 kusy

Carla Pravá hořká čokoláda 70% (0,5 kg) čokoládové pecičky

Carla pravá hořká čokoláda s obsahem 70 % kakaa. Balení 0,5 kg.

384 Kč
76.8 Kč / 100g

Skladem > 5 ks

Tmavá čokoláda s maltitolem - MALCHOC-D, 53,9% 1kg- Callebaut

Tmavá čokoláda s maltitolem Malchoc D- 53,9 %. Balení 1 kg.

779 Kč
77.9 Kč / 100g

Skladem > 5 ks

Nechte se inspirovat

25.9.2026

Čokoláda Callebaut: proč je mezi cukráři tolik oblíbená?

Stačí chvíli sledovat recepty profesionálních cukrářů a jméno Callebaut se začne opakovat. V ganážích, pralinkách, čokoládových pěnách, polevách i obyčejných cookies. Není to přitom čokoláda, kterou by si cukráři vybírali jen kvůli známému jménu. Její popularita souvisí hlavně s tím, jak se při práci chová.
Číst celé
25.9.2026

Tiramisu: italská klasika, která se vrací v nových podobách

Jsou dezerty, které potřebují složité zdobení, přesné temperování nebo půl dne práce. A pak je tu tiramisu. Několik surovin, žádná trouba a výsledek, který stojí především na tom, jak dobře zvládnete krém, kávu a namáčení piškotů.
Číst celé
@parent